27 Ekim Salı , 2020
Anasayfa / Basın Açıklamaları / BAŞKANIMIZIN TÜRK OCAKLARI’NIN 108. YILI MESAJI

BAŞKANIMIZIN TÜRK OCAKLARI’NIN 108. YILI MESAJI

 

 

TÜRK OCAKLARI 108 YAŞINDA

Türk Ocakları, Türk Milli Varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir dönemde, bu acıyı yüreklerinde duyan dönemin milli şuur sahibi gençleri ve aydınlarının milliyetçilik zemininde teşkilatlanarak; milli kültür ve ahlakın geliştirilmesi, milli birlik ve toplum yapısının sağlamlaştırılması amacıyla 25 Mart 1912’de kurulmuş, kamu yararına çalışan en eski sivil toplum kuruluşudur.

Müdafaa-i Hukuk hareketinin kurulması, Kuva-yı Milliye girişimleri, Milli Mücadele’nin başlaması ve en nihayet TBMM’nin kuruluşu Türk Ocaklıların eseridir.

Türk Milliyetçiliği fikrinin yakın tarihteki en büyük başarısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK yeni Türk devletinin kuruluşunda en çok Türk Ocaklılara güvendiğini sık sık ifade etmiştir. Türk Ocaklarının kuruluşundan bugüne kadar hiç değişmeyen gayesi; Türk Milletinin varlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin millive üniter yapısını sonsuza kadar devam ettirmektir. Temel Misyonu; milli kültürümüzü, milli kimliğimizi, milli tarihimizi, milletimize ait bütün değerlerimizi ve kutsallarımızı savunmak olan Türk ocaklarına bugün dünden daha çok ihtiyaç vardır.

Türk Ocaklarının 108. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun.

 

TAHİR KORUCUOĞULLARI

Türk Ocakları Derneği

Balıkesir Şube Başkanı

İlginizi Çekebilir

GENEL KURUL ERTELEMESİ HAKKINDA DUYURU

Değerli Türk Ocaklılar; 20 Ağustos 2020 tarihinde yapılması planlanan 14.Olağan Genel Kurulumuz İçişleri Bakanlığının 24.07.2020 …

Wordpress Tema indir